Oberhof
Napsal Aleš   
Sobota, 02 Únor 2013 21:15
První body a zmizelé křeslo.

Hned po Vánocích jsme odjeli do Oberhofu na první dvě etapy Tour de Ski. Necítil jsem se úplně odpočatý a tak jsem lyžování odkládal až na poslední chvíli a přes Vánoce jen klusal, trochu posiloval, jedl a spal :) Podle papírových předpokladů a vzhledem k předpovědi počasí jsem tušil, že prolog může být na tour mojí nejlepší disciplínou stejně tak, jako následná stíhačka klasicky nejhorší. Den před prologem byla trať zmrzlá a velmi rychlá, snažil jsem se do toho co nejlíp srovnat a po Vánoční pauze se dobře zapracovat - nespálit si hned plíce, ale dostatečně se probudit do závodního tempa.

V den závodu nebylo po ledu ani památky, byla mlha, trať rozměklá a hrozně foukalo. Trochu jsem nevěděl, co s tím. Do prologu jsem starotval osmnáctý, což byla vcelku výhodná pozice na to, abych v cíli vedl a obsadil na nějakou chvíli křeslo (pro vedoucího závodníka). Závod jsem vzhledem k větru na stadionu rozjel trochu opatrněji a snažil jsem se proti větru šetřit síly. Do kopců jsem se necítil špatně, ale nechával jsem si rezervu na rozjetí rovin, na kterých (pokud příliš nefoukalo) jsem se cítil dobře. Celou trať jsem tak odjel v dobrém tempu a pouze cílovou rovinku jsem si "vytrpěl". Do cíle se mi podařilo přijet na prvním místě a po tom, co jsem se vzpamatoval, oblík a zjistil, že ještě pořád vedu, jsem začal hledat křeslo :) Jenže to tam nebylo. Vedení mi vydrželo asi patnáct minut, než mě asi o dvě vteřiny předjel Martin Jakš. Pak začali jezdit Ti opravdu rychlí, ale moc se jich před nás nedostalo a tak jsem nakonec skončil na devátem místě. To pro mě byly letošní první body a první body v distanci vůbec.

Do stíhačky jsem nastupoval z výhodné pozice, kterou jsem ovšem udržel jen jedno kolo z pěti a zbytkem závodu jsem se protrápil, nedařilo se mi odrazit a držel jsem to hlavně na rukách. Propadl jsem se o čtyřicet míst a na vítěze jsem ztratil tři minuty.