Toblach
Napsal Aleš   
Sobota, 02 Únor 2013 21:48
Čtvrtý a pátý závod Tour.

V Toblachu nás na úvod čekalo volno a pak dva ze čtyř závodů v řadě. Během volna jsme si projeli podstatnou část přejezdu Cortina - Toblach, který jsme dosud nejel. Do závodu jsem startoval s několikavteřinovou ztrátou na itala Claru a kousek před dvěma silnými švýcary. Asi po kilometru jsem sice Claru dojel, ale musel jsem mu vzápětí dát sbohem, protože jsem jeho tempo neudržel. Chvíli jsem ještě spolupracoval s jiným italem Scolou, ale brzo přestal střídat. Pomalu jsem se dostával do krize, kolem prosvištěl francouz Gaillard s mladým rakušanem Dürrem a už jsem vyhlížel druhou občerstvovačku. Ta byla přibližně na sedmém kilometru, a v tu chvíli mě také dojela relativně početná skupinka, ve které jel i Jirka Magál. Kromě občerstvovačky, která mě pomohla načerpat energii, se změnil i sníh a začaly mi jet lyže. V Cortině byl sníh navežený, mokrý, rozsolený, postupně jen rozsolený a zvlhlý od slunce a nakonec zmrzlý.
Dalších asi osm kilometrů na vrchol jsem zvládl víceméně v pohodě a klidně bych se střídal v čele. S kopce jsem pak tuhle myšlenku realizoval, ale ostatní jsem tím asi spíš zaskočil a na nějakou spolupráci neměli náladu. O kousek jsem ze skupinky ujel, což ale nebyl záměr, jen jsem chtěl jet vysoké tempo.. při dalším občesrtvování (už pátém) mi zpátky dojeli, samotnému se mi opravdu jet nechtělo, ještě jsem je chvíli táhl a odstřídal, abych načerpal síly. Jenže mě nechali propadnout až na konec skupinky, přestože na čele se střídali dva tři lidi.. po chvíli nás dojela další skupinka a bylo nás už asi dvacet. Propadl jsem se s Jirkou na konec, trochu jsme si popovídali a přijeli jsme tak na stadión v Toblachu. Na tratích nás čekalo ještě tříkilometrové kolečko. Závěrečný spurt "třetí" kategorie jsem docela v pohodě vyhrál, ale je třeba vzít v úvahu, že někteří závodníci na mě během závodu najeli kolem dvou minut :)

Následující den jsem měl opět nahlášený útok na křeslo, ale to opět chybělo. Je jen na delších tratích, alespoň deset kilometrů. Se startovním číslem sedm jsem šel do vedení na nějakých deset minut, než se celou tratí a cílem prohnal kazach Poltoranin, který nakonec s přehledem vyhrál celý závod. Ztratil jsem na něj půl minuty a skončil na patnáctém místě, což byl parádní výsledek a jsem rád, že se mi podařilo zajet i klasický závod.

Ještě toho dne jsme přejeli "o údolí vedle" do Val di Fiemme. Na plakátech píšou "Vale viva" (což přeložím i já:D), ale některým rusům se to zřejmě nelíbilo a tak se zabili na skůtru na horní části sjezdovky Alpe Cermis. (při podrobnějším zkoumání jsem zjistil, že se na plakátech píše "valle viva", což má malinko jiný význam, ale ne zas tolik..)