Toppidrettsveka
Napsal Aleš   
Pondělí, 12 Srpen 2013 12:30
Toppidrettsveka 2013 - Orkdal, Aure, Kristiansund, Norway.

Letní závody jsou příjemným zpestřením přípravy. Stejně jako Adrenalin cup, také Toppidrettsveky jsem se zúčastnil po roční pauze. Oproti předchozím ročníkům se závodilo pouze na kolečkových lyžích - ve čtvrtek 15km klasicky, v pátek sprint klasicky a v sobotu sprint na 200m volně a 18km dlouhá stíhačka, také volně. Závody na hoském kole a v běhu už se do programu nevešly. K nejzajímavějším závodníkům ve startovním poli patřili Petter Northug, Dario Cologna, Simen Østensen, Eldar Rønning, Martin Johnsrud Sundby, Johan Kjølstad, Finn Hågen Krogh, Sjur Røthe, Jean Marc Gaillard, Sami Jauhujärvi a také norští specialisté na kolečkových lyžích. Po celou dobu jsme bydleli v Aure v domácím prostředí v rodině u jednoho z pořadatelů Håvarda.

První závod byly hrozný pecky :) Závodilo se na kolečkové dráze v lyžařském a biatlonovém centru Orkdal, Knyken, nově vybudovaném za cca 13 mil. eur, vzdáleného od Aure asi 100km. Startovalo se až odpoledne, takže jsme dopoledne strávili obhlídkou tratě. Hned od startu se jela hrozná řezanka, asi tak do poloviny závodu. Pak se na chvíli zvolnilo a začlo to znovu. Na konci pátého okruhu (ze šesti) odpadl z prvního balíku a do cíle dojel sám se ztrátou třičtvrtě minuty na dvaadvacatém místě. Kolečková dráha je chytře navržená, takže ani při hromadném startu více jak padesáti závodníků nebyl nikdo zraněn :) Večer jsme se přesunuli zpět do Aure a na sprint jsme se mohli pořádně vyspat.

Kvalifikaci jsem zajel vcelku slušně na desátém místě, i když jsem toho měl v cílové (nakloněné) rovince dost a za nejepšími Rønningem a Dahlem jsem zaostal o šest vteřin. Ve čtvrtfinále se taktizovalo, tak jsem jel vpředu. Ale šetřil jsem se. V cílové rovince mi malej Cologna několikrát zavadil o hůlku, až jsem se skoro zastavil a ze soubje o druhé místo jsem dojel pátý. Z prvního místa s přehledem postupoval Eldar Rønning a z druhého místa Niklas Dyrhaug, kteří se oba probojovali až do finále. Celkově jsem skončil dvaadvacátý, stejně jako předchozí den, ale získal jsem skalp Pettera Northuga, a to jak v kvalifikaci, tak celkově. Je třeba dodat, že je trošku z formy..

Závěrečný den jsme strávili v Kristiansundu a museli jsme si trochu přivstat. Z Aure je to sice nějakých padesát kilometrů, ale po cestě je pětadvacetiminutový trajekt. Bruslařský sprint na 200m se moc nevyvedl, ale stíhačka vcelku jo. Až na Simena Østensena, kterej, přestože jel sám, nadělil všem asi minutu nebo víc. K tomu mu pomohli také nadstandardně rychlé lyže. Do cíle jsem přijel v druhém balíku, asi dvacet vteřin za prvním balíkem a téměř tři minuty za Simenem, a obsadil celkové patnácté místo.

V neděli jsme ještě zůstali v Aure, zahráli jsme si volejbal s týmem NTNU a v podvečer společně s nimi a norským národním týmem vyrazili na ryby. Nyní mě čeká týden doma a pak tři týdny soustředění v Livignu.